4 czerwca 2021 r.
livigno_narty
5 typów nart do rozważenia dla średniozaawansowanych narciarzy

Istnieje wiele rodzajów nart dla narciarzy, a wszystkie różnią się w zależności od wydajności, stylu, terenu i preferowanego rodzaju jazdy.

Istnieje świetna okazja, aby zaoszczędzić na Livigno - oferta obiektów narciarskich aby rozpocząć naukę jazdy na nartach. Choć na początku będziesz jeździć na nartach dla początkujących, po zdobyciu większego doświadczenia prawdopodobnie będziesz chciał przejść na bardziej wyrafinowany typ nart. Jeśli nie masz pewności, na jaki typ nart się przesiąść, dobrym punktem wyjścia jest to, w jaki sposób chcesz cieszyć się jazdą na nartach.

Narty carvingowe

Uważane za narty podstawowe, narty carvingowe są miękkie i mają średnie cięcie boczne. Z konstrukcją przypominającą nieco klepsydrę, narty carvingowe specjalizują się w łatwości wykonywania skrętów, dzięki czemu narciarze mogą przewidzieć, kiedy skręcić i wykonać je dobrze, w porównaniu do innych rodzajów nart. Wiele nart dla początkujących to narty carvingowe, ale istnieje wiele rodzajów bardziej profesjonalnych nart carvingowych, które można rozważyć, jeśli preferuje się styl dla początkujących lub carvingowy. Są one idealne do jazdy po przygotowanym śniegu.

Narty Freestyle

Narty freestyle są idealne dla narciarzy, którzy chcą poszaleć w powietrzu, zwykle w parkach narciarskich lub innych wyznaczonych obszarach narciarskich. Narty te mają podwójne czubki, dzięki czemu można na nich skutecznie jeździć zarówno do przodu, jak i do tyłu. Podobnie jak narty sportowe, narty te są idealne do jazdy po przygotowanym terenie. Odmianą nart freestyle'owych są "narty muldowe", które pozwalają na bardziej precyzyjne skręty i kontrolę. Nawet jeśli nie planujesz wykonywać żadnych skoków ani akrobacji na swoich nartach, możesz również rozważyć narty freestyle'owe, kierując się wyłącznie ich wszechstronnością.

Narty alpejskie

Narty alpejskie są stworzone do szybkiej jazdy w dół, choć na przygotowanym śniegu. Mają do 160 centymetrów długości i są najdłuższymi nartami, jakie narciarz może kupić, ponieważ ich konstrukcja pozwala zjeżdżać szybciej niż narty carvingowe. Smukły charakter nart pozwala również narciarzom wykonywać ciasne skręty bez zwalniania. Narciarz potrzebuje pary kijków narciarskich, aby wykonywać skręty bez upadku. Choć narty te są zarówno odpowiedzialne, jak i elastyczne, narciarze będą musieli poświęcić trochę czasu, aby opanować skręcanie na tych nartach.

Narty All Mountain

Do przemierzania nieutwardzonego śniegu, znanego również jako puch, narciarze mogą używać nart all mountain do zjeżdżania po stokach w terenie. Narty zaprojektowane do jazdy po przygotowanym śniegu nie są w stanie przemierzać terenów pokrytych puchem bez zapadania się i utknięcia, ze względu na ich wąskie boczne wycięcia. Z drugiej strony narty all mountain pozwalają narciarzowi ślizgać się w puchu dzięki szerszemu cięciu bocznemu. Podczas gdy skręty nadal są możliwe na nartach all mountain, będą one trudniejsze i znacznie węższe do wykonania ze względu na ich szerszą konstrukcję. Odmianą nart all mountain są narty do jazdy w puchu; są one jeszcze szersze i są w stanie unosić się na jeszcze głębszym śniegu.

Narty biegowe

Narty biegowe służą nie tylko do zjazdów, ale także do wędrówek po przygotowanym śniegu. Z pomocą kijków, narty te mogą również pomóc narciarzom poruszać się pod górę na stokach. Aby zwiększyć skuteczność w rozpędzaniu się, buty narciarza są przymocowane do odpowiednich nart tylko palcami. Narty te są również woskowane lub nieteksturowane, dzięki czemu nie ma tarcia, gdy zawodnik chce kontynuować jazdę do przodu.

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych rodzajów nart, które zawodnicy mogą rozważyć po zakończeniu treningu i przejściu na bardziej wyjątkowe wrażenia z jazdy na nartach. Niezależnie od tego, czy chcesz rywalizować, odkrywać, czy po prostu cieszyć się jazdą na nartach z innymi, z pewnością znajdziesz typ nart, który pokochasz.